Biegi na orientację – jak się przygotować?

Biegi na orientację – jak się przygotować?

Bieganie to jeden z rodzajów aktywności ruchowej, który z roku na rok zyskuje w Polsce coraz większą rzeszę zwolenników. Wyjątkową formą biegania są biegi na orientację. Decydując się na tę formę aktywności fizycznej musimy być nie tylko szybcy i wytrzymali. Musimy nauczyć się także podejmowania szybkich decyzji, nieustannego planowania.

Krótka historia biegów na orientację

Biegi na orientację narodziły się pod koniec XIX wieku w krajach skandynawskich. Początkowo były to biegi służące, jako sprawdzian umiejętności poruszania się w nieznanym terenie i orientacji żołnierzy. W ciągu kilku lat biegi na orientację przypadły do gustu także cywilom. Z Półwyspu Skandynawskiego biegi na orientację trafiły do pozostałych krajów Europy (także do Polski) oraz do obu Ameryk. Dzisiaj biegi na orientację uprawia mnóstwo osób na całym świecie.

Przygotowanie do biegu na orientację

Biegi na orientację należą do kategorii sportów wytrzymałościowych. Zawodnik musi się przygotować do biegu nie tylko kondycyjnie, ale także psychicznie. Celem każdego zawodnika jest odszukanie zaznaczonych na mapie punktów. Punkty muszą być odnajdywane po kolei. Dlatego też osoby, które zdecydują się na uprawianie biegów na orientację muszą mieć nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale muszą także umieć posługiwać się kompasem i mapą. Bez tych umiejętności bieg na orientację nie ma sensu. Mapy do biegów na orientację mają skalę 1:10 000, 1: 15 000, czasem nawet 1:1000. Nie są one mapami turystycznymi ani tym bardziej samochodowymi. Legenda mapy zawiera o wiele więcej symboli. Zaletą biegów na orientację jest fakt, iż można je uprawiać niemal wszędzie.

Jak się ubrać?

Niezbędnym elementem wyposażenie biegacza są buty. Ponieważ podłoże w czasie biegu może być bardzo różne optymalne są buty, które na całej długości mają niewielkie kolce. Kolejne elementy wyposażenia to wysokiej jakości bielizna i odzież wierzchnia. Koszulki sportowe, które idealnie nadają się do biegów na orientację znajdziemy w sklepie Surge Polonia. Biegi na orientację odbywają się często w bardzo trudnym terenie, nie zawsze też kończą się przed zapadnięciem zmroku. Bezpieczeństwo biegaczom zapewnią elementy odblaskowe, które umieszczone zostały na koszulkach dla biegaczy z logo Surge. Warto pamiętać, że Surge Polonia specjalizuje się w szyciu odzieży patriotycznej. Na koszul nie mogło więc zabraknąć ważnych dla każdego patrioty symboli. Koszulki odprowadzają pot z powierzchni ciała. Wykonane są z szybkoschnącej tkaniny. Do tego mają płaskie szwy, są więc idealne dla biegaczy. Nasze koszulki dostępne są nie tylko w sklepie internetowym, ale także w sklepach stacjonarnych na terenie Wrocławia, Warszawy, Lublina i Gdyni.

Biegi na orientację to coraz bardziej popularny rodzaj aktywności ruchowej. Nie jest zwykłym bieganiem, wymaga nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także psychicznej oraz znajomości posługiwania się mapą i kompasem. Biegać na orientację można praktycznie wszędzie, chociaż najczęściej wybierane są tereny leśne.

 

Comments are closed.

Secured By miniOrange