Czy bieganie jest dla każdego z nas?

Czy bieganie jest dla każdego z nas?

W ostatnim czasie można zaobserwować rosnące zainteresowanie bieganiem. Dla wielu osób poranny jogging okazuje się niewystarczający, dlatego też decydują się na biegi długodystansowe.
Zasadniczo biegać może każdy, kto ma na to ochotę, należy jednak pamiętać o tym, aby zachować umiar i słuchać własnego organizmu, a w przypadku przeciwwskazań medycznych trzeba z biegania zrezygnować, wybierając mniej męczące dyscypliny.

(Nie) każdy może biegać

Bieganie to sport przyjemny i korzystny dla zdrowia, nie mniej jednak zdarzają się sytuacje, w których efekty mogą okazać się odwrotne do pożądanych. Kwestia ta w szczególny sposób dotyczy osób z nadwagą i otyłością – nadprogramowe kilogramy sprawiają, że każdy wysiłek fizyczny jest męczący i wyczerpujący, ponadto obciążone zostaje także serce, kręgosłup, stawy i mięśnie, które podczas intensywnego wysiłku może odmówić posłuszeństwa. W tym przypadku zdecydowanie lepiej wybrać mniej wymagające dyscypliny, choćby nordic walking. Z czasem, gdy kondycja znacznie się poprawi, a waga skieruje się ku dołowi, można pomyśleć o bieganiu.
Z biegania powinny zrezygnować również osoby cierpiące na choroby serca i układu krążenia, dolegliwości natury neurologicznej oraz ortopedycznej.
Ważne jest także to, aby przed rozpoczęciem regularnych treningów skonsultować się z lekarzem i obowiązkowo wykonać EKG – w tym przypadku jest badanie znacznie bardziej pożądane niż rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.

Przygotowanie do biegania

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że niektóre osoby posiadają predyspozycje do biegania. Z całą pewnością jest w tych słowach sporo racji, należy jednak pamiętać, że regularne bieganie, zwłaszcza długodystansowe, wymaga odpowiedniego przygotowania i nie jest to wyłącznie obowiązkowa rozgrzewka.
Przygodę z bieganiem należy rozpocząć od krótszych dystansów, najlepiej w parku lub lesie. W momencie, gdy pojawia się zmęczenie lub ból, należy zwolnić i zamiast biegać – spacerować lub wykonać kilka skłonów.
Z czasem długość trasy można wydłużać, cały czas wsłuchując się w potrzeby własnego ciała.
Przemyślane i dostosowane do indywidualnych możliwości treningi, to najlepsza droga do tego, by aktywnie uczestniczyć w maratonach i półmaratonach.

Comments are closed.

Secured By miniOrange