Domowe sposoby na schłodzenie domu

Domowe sposoby na schłodzenie domu

Upał Ci doskwiera i szukasz sposobu na odrobinę zbawiennego chłodu? A może zastanawiasz się czy stać Cię na rozwiązanie pozwalające skutecznie obniżyć temperaturę w Twoim mieszkaniu? Oto kilka metod, dzięki którym możesz zapanować nad żarem u siebie w domu.

Najprostsze metody schłodzenia mieszkania

Jednym z najłatwiejszych do wdrożenia we własnym domu rozwiązań pozwalających obniżyć temperaturę jest powieszenie w oknie białej tkaniny. Wykonana z naturalnego materiału płachta nie będzie przyciągać słońca, co pozwoli nieco schłodzić pomieszczenie. Największą skuteczność osiągniesz, gdy powiesisz ją na zewnętrznej stronie okna. To łatwe, niekosztowne rozwiązanie, które możesz zorganizować w kilka chwil. Nie jest jednak najtrwalsze, a biała tkanina będzie szybko się brudzić.

Podobnym, choć wymagającym pomocy specjalisty sposobem jest montaż folii przeciwsłonecznej. Największą skuteczność osiągniesz montując ją na zewnętrznej stronie okna. Metoda ta ma na celu zmniejszenie ilości promieni słonecznych wnikających do pomieszczenia. Zaletą takiego rozwiązania jest wysoka skuteczność, zredukowanie oślepiania przez słońce, a także możliwość zamontowania jej również na oknach dachowych. Wadą natomiast konieczność ingerencji specjalisty oraz ewentualność zakłócania połączeń telefonicznych przez warstwę metaliczną.

Typowe sposoby ochładzania

Jednym z najpowszechniejszych sposobów chłodzenia domu czy mieszkania jest zamontowanie klimatyzacji. Mechanizm polega na wymianie powietrza i schładzaniu tego ciepłego z wykorzystaniem czynnika chłodzącego. Nowoczesne systemy są wyposażone w układ sterowania, który pozwala regulować temperaturę przez użytkownika w dowolny sposób. Efekt zastosowania klimatyzacji jest natychmiastowy, ale jak każde rozwiązanie, także i to posiada swoje zalety i wady. Wśród zalet warto wspomnieć o skuteczności, wygodzie użytkowania i możliwości swobodnego regulowania temperatury. Wadą jest konieczność przeprowadzania regularnej konserwacji, której pominięcie może powodować rozwój wirusów oraz to, że u niektórych negatywnie wpływa na drogi oddechowe powodując przeziębienia. Dla niektórych defektem jest także przymus posiadania w mieszkaniu urządzeń, które mogą negatywnie wpływać na estetykę wnętrza.

A może wentylator?

Łatwe w obsłudze i powszechne są również wentylatory i oczyszczacze powietrza. Nie wymagają specjalistycznego montażu i poprzez wprowadzenie silnego ruchu powietrza dają wrażenie schłodzenia. Podobny efekt można uzyskać poprzez zastosowanie oczyszczacza lub nawilżacza powietrza. Zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość stylowego wkomponowania urządzenia we własne wnętrze oraz fakt, że pracują cicho i są bezpieczne. Dodatkowym atutem jest skuteczność w schładzaniu. Wśród wad natomiast warto wspomnieć o tym, że wentylatory wprowadzają w ruch także pyłki i alergeny, co nie jest bezpieczne dla alergików. Klasyczne, niezbyt nowoczesne urządzenia mogą też powodować nieprzyjemny hałas.

Comments are closed.

Secured By miniOrange