Druga skóra dla sportowca- jak dobrać odzież termiczną

Druga skóra dla sportowca- jak dobrać odzież termiczną

Oddech sportowca

Odzież termiczna jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla profesjonalnych sportowców jak i amatorów, dla których sport jest doskonałą formą relaksu, a jednocześnie sposobem na utrzymanie dobrej kondycji i sylwetki. W ostatnim czasie dostępność tego rodzaju odzieży jest coraz większa, co wpływa na obniżenie jej ceny, a to sprawia, że na profesjonalny lub półprofesjonalny strój, na przykład, do joggingu, może pozwolić sobie praktycznie każdy mniej lub bardziej zapalony sportowiec.
Fenomen odzieży termicznej polega na jej właściwościach, które w zależności od grubości, zapewniają komfort cieplny i/lub wysoką zdolność odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry. Różne rodzaje odzieży są polecane do konkretnych warunków termicznych otoczenia, w których uprawiany jest sport. Im grubsza odzież, tym jest bardziej polecana dla niższej temperatury otoczenia i odwrotnie- cienka bielizna znajduje zastosowanie przy sportach w warunkach, gdy chcemy, aby ciało było „chłodzone”.

Zasada działania tkwi w specjalnie dobranym materiale, z którego produkowana jest odzież termiczna. Cechuje ją efektywne odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry dzięki rozwiniętej powierzchni materiału, który na zewnątrz jest jakby lekko „włochaty”, a przy tym sam materiał jest rozciągliwy i elastyczny, co sprawia, że koszulka, spodnie czy cały kombinezon dobrze przywiera do powierzchni skóry. Ponadto ażurowa faktura materiału sprawia, że wilgoć wchłaniana jest w wolniejszym tempie niż jest odparowywana z powierzchni skóry.

Siła napędowa odparowywania wilgoci z naszej skóry to nic innego, jak różnica temperatury ciała ludzkiego i otoczenia, od której wzięła się nazwa- odzież termiczna lub termo aktywna. Do najczęściej stosowanych tkanin przy produkcji tego rodzaju odzieży zalicza się rhovylon i rhovyl’as – czyli włókno syntetyczne wykonane z polichlorku winylu, przy czym rhovyl’as dodatkowo ma wplecione włókna bakteriobójcze, które w pewnym stopniu hamują rozwój mikroorganizmów na powierzchni skóry. Poza rhovylonem, dość popularną tkaniną jest coolmax, będący nowoczesnym włóknem poliestrowym, który jest wynalazkiem i zarejestrowanym znakiem towarowym koncernu DuPont. Do produkcji odzieży termicznej stosuje się także różnego rodzaju bieliźniany polartec, naturalną wełnę z merynosu i inne.

Wybierając odzież termiczną, dobrze jest zapytać o reakcje alergiczne, gdyż niektóre tkaniny u części osób wywołują uczulenia. Poza tym, ażurowa i włochata struktura sprzyja otarciom wrażliwych części ciała, warto zwrócić uwagę na to, by koszulka, czy spodnie były optymalnie dopasowane – nie za ciasne ani nie za luźne. Najlepiej wybrać odzież bezszwową, która nie ma zgrubień materiału w miejscach szczególnie wrażliwych (krocze, pachy i pięty), co sprawi, że będziemy się w niej czuć jak w drugiej skórze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange