Drukowanie zdjęć w domu – poradnik dla miłośników fotografii

Drukowanie zdjęć w domu – poradnik dla miłośników fotografii

Zdjęcia to jedna z najpiękniejszych pamiątek, jakie możemy przywieźć z wakacji czy ważnych życiowych wydarzeń. Dziś zrobienie fotografii jest banalnie proste. W dobie wszędobylskich smartfonów, tabletów i aparatów cyfrowych pstrykamy miliony zdjęć. Niektóre z nich są jednak szczególnie bliskie naszemu sercu, je właśnie chcemy wywołać. Aby jednak móc cieszyć się pięknymi odbitkami, wcale nie trzeba udawać się do punktu fotograficznego. Zdjęcia z telefonu czy aparatu można wydrukować w domu. Jak to zrobić?

Czym kierować się przy wyborze drukarki do zdjęć?

Dziś, aby wydrukować zdjęcia, nie trzeba oddawać ich do punktów fotograficznych. Z telefonu czy aparatu można wydrukować zdjęcia w domowym zaciszu, korzystając drukarki. Z drukiem fotografii powinna poradzić sobie każde nowoczesne urządzenia. Jeśli jednak chce się, aby zdjęcie pięknie się prezentowało i zachowało najwyższą jakość, warto zainwestować w urządzenia przeznaczone do druku fotografii. Za takie uważa się modele atramentowe z wyższej półki.

Szukając dobrej drukarki do zdjęć, należy też sprawdzić, czy gwarantuje on druk kolorowy, czy tylko czarno- biały. Oczywiście polecanym rozwiązaniem jest to pierwsze. Dzięki temu fotografia będzie się lepiej reprezentować. Warto jednak pamiętać, że na odwzorowanie i nasycenie kolorów wpływ ma nie tylko sprzęt, ale i zastosowane tusze. Do druku fotografii najlepiej wykorzystać te oryginalne. Dzięki temu drukarka będzie odpowiednio dozować atrament, tusz będzie wydajniejszy, kolory zdjęcia żywsze i lepiej odwzorowane, a przejścia tonalne gładsze. Warto pamiętać, że zakup oryginalnych materiałów eksploatacyjnych wcale nie oznacza dużego wydatku. Wysokiej jakości kolorowe tusze, za rozsądną cenę, znajdziesz na stronie tonatuszu.pl. Dzięki nim wydrukowane w domu zdjęcie nie będzie ustępować jakością tym z zakładów fotograficznych.

Jakie funkcje drukarki ułatwią druk fotografii?

Drukowanie zdjęć w domu ułatwiają też drukarki wyposażone w odpowiednie funkcje. Jednym z praktyczniejszych rozwiązań jest podajnik na papier z tyłu. Dzięki temu sprzęt wciąga papier w formie litery L, co zmniejsza zakręty. Chociaż przez wielu jest to uznawane za szczegół, to w przypadku drukowania zdjęć jest on bardzo ważny. Wynika to z tego, że fotografie drukuje na grubszym i sztywniejszym papierze. Nieodpowiednie jego wciągnięcie, nie tylko zepsuje kartkę, ale i będzie się przekładać na jakość druku.

Bardzo ważną cechą drukarki do zdjęć jest również posiadanie tzw. protokołów icc. Te należy pobrać ze strony producenta. Z ich pomocą przeprowadza się kalibrację drukarki. Ma ona na celu osiągnięcie w druku kolorystyki, która jest zgodna z tym, co jest na oryginalnej fotografii.

Należy też pamiętać, że większość drukarek do domowego użytku umożliwia druk w formacie A4. Jeśli chce się drukować fotografie w innych rozmiarach, np. typowych formatach fotograficznych, jak 9×13, 10×15, czy kwadratowe 10×10, czy też traktować je jako plakaty, to konieczne jest urządzenie umożliwiające druk w różnych rozmiarach, również w A3.

Jaki papier zdjęciowy wybrać?

Przy domowym drukowaniu zdjęć również istotny co sprzęt i materiały eksploatacyjne jest papier. Te dostępne w sklepach różnią się od siebie wykończeniem, gramaturą, formatem, podłożem i ponadstandardowymi funkcjami takimi jak wybielanie optyczne czy papier bezkwasowy.  Wybór odpowiedniego papieru sprawia, że zdjęcia będą dobrze się prezentować, a także przez długie lata zachowają wysoką jakość.  Chcąc cieszyć się pięknym wydrukiem najlepiej wybrać papier o gramaturze powyżej 200 gram na metr kwadratu. Dzięki temu fotografii będą sztywniejsze i trwalsze. Należy też zdecydować, czy mają one być matowe, błyszczące czy półbłyszczące. W tym zakresie wybór zależy od własnych upodobań. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kolory na papierach matowych są mniej intensywne i żywe. Plusem natomiast jest to, że matowe zdjęcia nie dobijają świata, przez co lepiej się je ogląda. Kompromisowym rozwiązaniem zawsze będzie papier półbłyszczący. Zapewnia on żywe kolory, a przy tym nie tworzy mocnych refleksów świetlnych.

Na domowej drukarce można też wywołać zdjęcia bardzo wysokiej jakości. W tym celu warto sięgnąć po papiery bezkwasowe, które pochwalić mogą się bardzo dobrym nasyceniem kolorów i archiwalnością. Dobrym rozwiązaniem będzie też papier barytowy do zdjęć, który jest niemal identyczny, jak odbitka z ciemni fotograficznej.  W ofercie wybranych marek znaleźć też można papiery do druku czarno -białych fotografii.

Comments are closed.

Secured By miniOrange