Jak chronić poufne dane firmy?

Jak chronić poufne dane firmy?

Każde przedsiębiorstwo gromadzi poufne dane, które powinny zostać kompleksowo zabezpieczone. Firmy narażone są zarówno na celowe przejście danych, jak i przypadkowy wyciek informacji. Jest to poważny problem, który niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nigdy nie wiadomo, kiedy staniemy się ofiarą złośliwych ataków. Przejęcie informacji przez nieuprawnione podmioty zmniejsza naszą wiarygodność w oczach klientów, czy też kontrahentów. Spada renoma, na którą pracowaliśmy latami. Właśnie dlatego tak ważne jest zabezpieczenie danych za pomocą profesjonalnego oprogramowania.

Jak zapobiegać utracie danych?

Wdrożenie specjalistycznego systemu ochronnego jest jedynym rozwiązaniem. Najważniejsze jest to, aby dane zostały zabezpieczone na każdej możliwej płaszczyźnie. Wyciek informacji może nastąpić poprzez m.in. skrzynkę mailową, publikacje WEB, nośniki wymienne, urządzenia i oprogramowanie wykorzystywane podczas pracy, urządzenia USB podłączane do firmowej sieci (np. komputery gości).
System zabezpieczający dane musi przede wszystkim monitorować i ostrzegać przed zdarzeniami, które mogłyby doprowadzić do utraty danych. Oczywiście każdy nieuprawniony transfer danych musi zostać zablokowany. Administrator sieci powinien każdorazowo dostać powiadomienie o próbie naruszenia polityki bezpieczeństwa. Podejrzane dane powinny zostać przekazane do kwarantanny w celu przeprowadzenia autoryzacji przed wysłaniem.

Nowoczesne systemy ochronne kontrolują dane np. drukowane, czy też modyfikowane przy użyciu różnorodnych aplikacji. Nie można zapomnieć, że dane mogą zostać wyprowadzone m.in. przez komunikatory internetowe, chmurę, CD i DVD, Wi-Fi, aplikacje peer to peer, faksy, drukarki, pendrive, a także wiele innych. Priorytetem jest to, aby nadzorować wszystkie potencjalne źródła zagrożenia. Tylko w ten sposób można obniżyć do minimum ryzyko utraty poufnych danych przedsiębiorstwa.

Dlaczego ochrona danych jest tak ważna?

Ochrona poufnych danych firmy powinna stać się obowiązkowa. Przede wszystkim przedsiębiorstwo narażone jest na ogromne straty finansowe. Ponadto nierzadko traci ono cenne dane, które mogą zostać wykorzystane przez nieuczciwe firmy konkurencyjne. Istnieje więc duże ryzyko spadku pozycji rynkowej. Żadna renomowana marka nie powinna pozwolić sobie na wyciek poufnych danych.Skutki tego zjawiska odczuwa nie tylko poszkodowane przedsiębiorstwo, ale również jego klienci lub kontrahenci. Bezpowrotnie tracimy ich zaufanie. W ich oczach stajemy się nieprofesjonalni. Z pewnością przełoży się to negatywnie na dalsze funkcjonowanie firmy. Wiele osób może zrezygnować z kontynuowania współpracy właśnie z powodu słabej ochrony danych.

Chronić samodzielnie czy może skorzystać z usług firmy zewnętrznej?

Samodzielna ochrona danych osobowych jest możliwa ale wymaga sporej atencji. Liczne próby wyłudzenia, coraz nowsze metody sprawiają, że nie jesteśmy wstanie wszystkiego dopilnować. Gdy danych nam przybywa warto ich ochronę powierzyć profesjonalistom dimsystem.pl/dlp-cenne-dane/.

System ochrony danych osobowych to dodatkowy koszt, jednak jest to inwestycja, która opłaca się najbardziej. To właśnie on zapobiega dotkliwym stratom finansowym w przyszłości. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach żadne przedsiębiorstwo nie może czuć się w pełni bezpieczne. Zagrożenia płyną z niemal każdej strony, więc trudno je blokować bez wsparcia specjalistycznego oprogramowania.

Comments are closed.

Secured By miniOrange