Jak zaprojektować meble? Podstawy projektowania mebli

Jak zaprojektować meble? Podstawy projektowania mebli

Jak zaprojektować meble?

Budowa własnych mebli jest ciekawym doświadczeniem. Można zaoszczędzić wiele pieniędzy przy czym będziemy posiadali jedyne na świecie meble! Wygląd ostateczny zależy tylko i wyłącznie od nas. Jak coś spartaczymy to nasza wina. Ale nie ma co się zrażać. Przecież zrobimy wszystko by nasze meble były funkcjonalne i estetyczne. Wystarczy znaleźć firmę, sklep który oferuje sprzedaż pociętych na wymiar płyt. Najlepiej jak okleinują sami. Zaoszczędzimy na tym sporo czasu i efekt będzie zdecydowanie lepszy niż zrobimy to sami.

Pomysł

To chyba najtrudniejsze zadanie. Gdy zdecydujemy się na wykonanie mebla bądź całego kompletu musimy nie tylko wymyślić co chcemy ale najważniejsze jest pomyślenie jak to zrobić by meble spełniały swoją funkcję. Warto wybrać się do sklepu meblowego i podejrzeć rozwiązania. Oczywiście odwiedziny u sąsiadów, rodziny i zbadanie ich mebli również jest dobrym rozwiązaniem.

szafa wnękowa

Projekt

Tutaj opiszę jak ja zaczynałem meblowanie mieszkania.

Projekt mebli rozpocząłem od określenia tego co chcę wykonać. Na pierwszy rzut poszła zabudowa komórki czyli pomieszczenia na rzeczy, których widok w pokoju dziennym doprowadzą drugą połowę do szału. Tylko jak upchać w pomieszczeniu o powierzchni 2 m2 kilkanaście wędek, narzędzia, sprzęt sportowy. A jednak da się. Zaprojektowałem regał i półki, które dokładnie wypełniły całą wolną powierzchnię komórki. Dwa lata i nie narzekam na projekt. I tak wam proponuję zacząć.

Kilka zasad – porad odnośnie projektowania mebli.

Załóżmy, że ciąg mebli zaczyna się od ściany po lewej stronie. W tym przypadku warto zacząć o szafki z szufladami. Drzwiczki otwierane w stronę ściany, mogą uszkodzić ją.

Szafa w pomieszczeniu z pochyłym sufitem. W wielu przypadkach lepiej zastosować drzwi przesuwne, ponieważ drzwi uchylne mogą haczyć o pochyły sufit.

Drzwi szafy wnękowej, powinny być tak z wymiarowane aby po ich przesunięciu można było swobodnie korzystać z obu „połówek szafy”. Drzwi muszą na siebie zachodzić tak aby nie dostawał się kurz. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć wnętrze szafy specjalnymi gąbkami i uszczelkami przeciw kurzowymi.

Blat komody musi być o około 2,5 cm głębszy niż obrys pudła komody. Musimy wziąć zapas 1,5 cm na tył blatu, który styka się ze ścianą.

Puszki pod zawiasy lepiej jak wykona firma tnąca płyty. Gdy nie jesteśmy pewni rozmieszenia poradźmy się w owej firmie. Dla drzwi powyżej metra lepiej zastosować 3 zawiasy. Puszki nie powinny być w miejscach gdzie zaplanowaliśmy półki.

Wymiarowanie

Podstawową informacją jaką powinniście przyswoić na początku to grubość standardowej płyty meblarskiej – 18 mm a wymiar całkowity to 2800 x 2070 mm!

Grubość oklein to 0,8 , 1 i 2 mm – dowiedzcie się jakimi okleinami dysponuje firma, która będzie cięła wam płyty.

Przykład

Chcemy zbudować regał którego półki mają 50 cm szerokości. Jaką będzie szerokość regały gdy dodamy dwa boki z płyty meblowej. Szerokość + 2 X 18 mm czyli 50 + 2X18 = 53,6 cm !

A jeżeli w tym regale chcemy umieścić przedział z płyty meblowej to od 50 cm musimy odjąć 18 mm. W rezultacie otrzymamy szerokość użytkową 48,2 cm, przedzieloną oczywiście w miejscu położenia przegrody.

Wymiarowanie drzwiczek Tu trzeba się odpowiednio skupić. Zwłaszcza jeżeli mamy nie standardowe wymiary mebli. Przy meblach o standardowych wymiarach wymiar możemy po prostu skopiować z oryginału.

Przykład – dla szafki wiszącej

Szerokość szafki całkowita to 55 centymetrów. Wysokość „pudła” 80 cm.

Wysokość 80 cm – 4 mm, aby drzwiczki nie były idealnie z obrysem pudła oraz – od 0,8 do 2 mm na okleinę.

Szerokość 55 cm/2 = 22,5 22,5 – 4 mm – od 0,8 do 2 mm na okleinę.

Tak samo wymiarujemy fronty szuflad. Jeżeli chodzi o wymiary poszczególnych elementów szuflad trzeba posiłkować się informacjami producentów systemów szuflad. Oczywiście można zaprojektować całe szuflady i kupić zwykłe prowadnice. Jednak łatwiej jest skorzystać z gotowych systemów typu Metabox, Rejs i itp.

Jeżeli nie pomylimy się przy wymiarowaniu to wszystko wyjdzie idealnie. Polecam policzyć kilka razy, zostawić projekt na okres nocy i następnego dnia zrewidować go ponownie.

W następnym artykule poznacie narzędzia narzędzia niezbędne do montażu mebli.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange