Nauka CSS się opłaca!

Nauka CSS się opłaca!

Czasy, kiedy można było z powodzeniem zbudować w pojedynkę stronę internetową, minęły bezpowrotnie. Dziś już nie wystarczy znajomość tylko jednego sposobu projektowania. Język HTML nadal pozostaje użyteczny, ale jest zaledwie wstępem do prawdziwej pracy. Kolejnym krokiem powinna być nauka CSS.

Co to jest CSS?

CSS to skrót od angielskiej nazwy Cascade Style Sheets, co w naszym kraju tłumaczymy jako kaskadowe arkusze stylu. Wprowadzone zostały już przed laty, obecnie wyznaczają standardy projektowania profesjonalnie wyglądających stron. Na czym polega ich znaczenie?

Wyobraźmy sobie, że chcielibyśmy napisać stronę internetową, która będzie zawierała kilka – powiedzmy: pięć – podstron. Na pewno chcemy, by strony wyglądały w miarę jednolicie i odzwierciedlały przy okazji założoną przez nas przy projektowaniu filozofię.

Nauka CSS przynosi korzyści

Dzięki użyciu CSS takie spójne projektowanie ma o wiele łatwiejszy wymiar. Użycie kaskadowych arkuszy stylu pozwala na lepsze zarządzanie wyglądem strony. W prosty i przede wszystkim przejrzysty sposób możemy dokładnie określić wszystkie elementy wyświetlania strony – czcionki, marginesy, nagłówki, tabele i wszelkie inne. Nauka CSS jest bardzo korzystna również w innych obszarach, gdyż pomaga także budować menu na stronie, niezależnie od tego, czy projektujemy nasze menu w pionie lub poziomie.

CSS jest istotny przede wszystkim dla uporządkowania kodu strony, utrzymania go przejrzystego i wolnego od błędów. Zdefiniowany arkusz stylu staje się osobnym dokumentem, który po prostu zostaje wklejony w odpowiednie miejsca w kodzie źródłowym naszej strony. Dzięki temu zapis jest krótszy i łatwiejszy do odczytania. Nie bez znaczenia jest również fakt oszczędności czasu, nie musimy bowiem za każdym razem wpisywać wszelkich atrybutów języka HTML.

Obecnie najnowszą wersją CSS jest CSS 3, który jeszcze mocniej wspiera webmasterów tworzących strony internetowe. Znajomość CSS jest koniecznością dla wszystkich pragnących tworzyć ciekawe i dobrze wyglądające strony. Nauka CSS nie jest niczym skomplikowanym, jego kurs polega głównie na praktycznym używaniu wszystkich jego składników. Warto poświęcić trochę czasu na to, by projektowane przez nas strony były naprawdę wyjątkowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange