Sezonowe czy wielosezonowe – jakie opony wybrać?

Sezonowe czy wielosezonowe – jakie opony wybrać?

Stan techniczny samochodu to bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ważne są nie tylko hamulce, ale także opony – zimowa jazda na letnich oponach może okazać się ostatnią podróżą.
Chcąc uniknąć tego typu problemów, a tym samym nie stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym, warto zadbać o ty, by samochód posiadał opony dostosowane do pory roku.
Wielu właścicieli samochodów staje w tym momencie przed dylematem, czy wybrać opony sezonowe, czy też wielosezonowe?

Opony jako element marketingowy

Branża motoryzacyjna, podobnie jak farmaceutyczna, bazuje przede wszystkim na szeroko rozumianym bezpieczeństwie klientów, a także trosce o ich zdrowie i życie.

Przykładem mogą być tutaj opony samochodowe – producenci tego narzędzia balansują pomiędzy bezpieczeństwem, a zyskami firmy.

Jak wykazują badania naukowe, przeważająca większość kierowców decyduje się na opony sezonowe, a tym samym zmienia je wiosną i jesienią. Zdecydowanie mniej właścicieli pojazdów decyduje się na rozwiązania wielosezonowe, tłumacząc wybór przede wszystkim wygodą. Niewielka grupa respondentów wykazała, że nie zmienia opon ze względu na łagodne zimy, a także brak czasu i zapomnienie.
Nietrudno jednak zauważyć, że z roku na rok rośnie ilość kierowców, którzy decydują się na modele uniwersalne, czyli wielosezonowe. Wprowadzenie na rynek opon całorocznych w pewien sposób podważyło obowiązujące przekonanie, że konieczna jest sezonowa zmiana opon ze względów bezpieczeństwa – z całą pewnością jest to korzystniejsze pod względem ekonomicznym, zamiast dwóch kompletów opon można kupić jeden.
Warto jednak pamiętać, że opony wielosezonowe są droższe, ponadto szybciej się zużywają, nie mniej jednak ich zaletą jest brak konieczności wymiany dwa razy w roku.

W tym momencie pojawia się pytanie, którą alternatywę wybrać?

Opony sezonowe są wygodne i znane od lat, zakładając rzecz jasna, że jest to pełnowartościowy produkt. Wielu producentów oznacza opony zimowe symbolem M+S, który z oponami zimowymi w rzeczywistości nie ma nic wspólnego, pełnowartościowe opony zimowe powinny posiadać znak w postaci płatka śniegu.
Opony wielosezonowe zapewniają wygodną i komfortową jazdę przez cały rok, należy jednak pamiętać, że w przypadku intensywnego użytkowania auta konieczna może okazać się także wymiana opon w ciągu roku.

 

Comments are closed.

Secured By miniOrange