Uchroń się przez wiosenną infekcją!

Uchroń się przez wiosenną infekcją!

Witamina czy Infekcja

Wiosna to nie tylko czas budzenia się przyrody, ale także bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Stąd też jest to okres zwiększonych zachorowań na grypę i przeziębienia, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta stymulująca procesy autoimmunologiczne. Naturalnie, pierwszym skojarzeniem jest witamina C. Ale jej znaczenie w leczeniu przeziębienia jest dyskusyjna. Badania pokazują, że jej stosowanie skraca czas przeziębienia jedynie o kilka, kilkanaście procent. Natomiast niewiele się mówi o witaminie D jako o podstawie naszej odporności na infekcje, a to właśnie ona może uchronić nas przed różnej maści drobnoustrojami. Tymczasem okazuje się, że jej znaczenie jest duże, lecz bagatelizowane. W efekcie, w Europie Środkowej niedobory tej witaminy są powszechne.

Te niepokojące dane wynikają ze słabego poziomu nasłonecznienia naszego obszaru, albowiem promienie słoneczne są głównym źródłem tej witaminy – szacuje się, że może być to nawet 80% dziennej dawki witaminy D. Niestety, na naszym obszarze, najlepsze warunki do jej pozyskiwania z tego źródła zachodzą między kwietniem a połową września, dodatkowo stosowane kremy słoneczne potrafią wyraźnie zminimalizować przyswajanie tej witaminy w procesie syntezy skórnej. Dodatkowym negatywnym czynnikiem jest, związany z przemianami cywilizacyjnymi, nasz siedzący tryb życia w zamkniętych ścianach. Odpowiednia dieta bogata w witaminę D, oparta o takie składniki, jak: ryby, żółtka jaj czy tran nie jest jednak w stanie wypełnić tej luki.

Warto więc może zadbać o siebie na wiosnę i wesprzeć się suplementami z odpowiednią dawką witaminy D, jako że jej niedobory mogą powiększyć ryzyko przeziębień, ale również chorób układu krążenia i nowotworów. Witamina D wpływa także na układ kostny oraz gibkość i sprężystość mięśni. Jak widzimy, witaminy D nigdy dosyć, zwłaszcza, że bardzo ciężko ją przedawkować, doprowadzić do jej niedoboru za to  o wiele, wiele łatwiej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange