Yerba mate – zdrowe pobudzenie

Yerba mate – zdrowe pobudzenie

Cejrowskie picie

Choć nazwa tej używki pochodzi najprawdopodobniej od słowa herba, to yerba mate herbatą nie jest. Pozyskiwana jest bowiem z liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego. Popularność zasługują zaś jezuitom, którzy odkryli yerbę w XVII wieku. Na czym polega jej wartość?

Yerba mate stanowi alternatywę zarówno dla kawy, jak i herbaty. Jej charakterystyczny smak ma swoich zwolenników i wrogów, natomiast jej właściwości pobudzające i orzeźwiające są nie do podważenia przez nikogo. Yerba mate zawiera znacznie więcej kofeiny niż kawa, a przy tym nie wypłukuje cennych składników, tak jak kawa magnez. Natomiast sama bogata jest w szereg witamin z grupy B, jak niacyna, ryboflawina, kwas pantotenowy czy kwas foliowy, tak korzystnie działających na nasze samopoczucie i funkcjonowanie naszego organizmu. Dodatkowo zawiera w sobie takie minerały, jak: magnez, wapń, fosfor, sód, potas, cynk oraz żelazo. Yerba mate więc jest nie tylko mocno pobudzająca, ale i zdrowa, działa dobroczynnie na nasz układ pokarmowy, wspiera także procesy odchudzania.

Yerbę mate można spożywać na zimno lub ciepło. Musimy jednak pamiętać, by nie przygotowywać jej w temperaturze większej niż 80 stopni Celsjusza. W celu jej sporządzenia potrzebujemy naczynie bądź kubek (tradycyjnie przygotowuje się ją z niewielkiego kubka zwanego matero zrobionego z tykwy lub Palo Santo) oraz specjalnej rurki zwanej bombillą. Do naszego naczynia wsypujemy na początek 1/4 kubka pod kątem 45 stopni. Wkładamy bombillę i napełniamy wodą, której zapas dobrze jest mieć przygotowana wcześniej w termosie. Po wypiciu cieczy, możemy jeszcze kilkukrotnie uzupełniać naczynie wodą, aczkolwiek siłą rzeczy, napar największą moc będzie miał przez pierwsze trzy zalania.

Na rynku istnieje wiele różnych gatunków yerby mate, najpopularniejsze to Rosamonte, Pajarita, CBSe, czy Selecta. Tym, którzy nie są fanami charakterystycznego smaku yerby mate można polecić odmiany smakowe z dodatkami owoców czy ziół.

Polecam wszystkim tą zdrowszą alternatywę dla kawy. Na pewno warto spróbować!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange