Co zrobić by zaistnieć w branży IT?

Co zrobić by zaistnieć w branży IT?

Od kilku lat w czołówce najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy są przedstawiciele branży IT. Nikogo to specjalnie nie dziwi ze względu na szalony rozwój technologii informatycznych. Z pewnością jednak mnóstwo osób żałuje, że kilkanaście lat temu podczas podejmowania decyzji o kierunku studiów, nawet im przez myśl nie przeszła informatyka. Jak się okazuje, rozpoczęcie przygody z programowaniem i zaistnienie w branży IT jest tak naprawdę dzisiaj w zasięgu ręki każdego. I wcale nie wymaga ukończenia studiów kierunkowych.

Zostań programistą

Pod koniec zeszłego roku portal Forbes.pl poprosił jedną z największych firm doradztwa personalnego o stworzenie listy najbardziej perspektywicznych zawodów w Polsce na rok 2017. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się nie kto inny jak… programista. Przedstawicieli tego zawodu wciąż brakuje, a zapotrzebowanie firm stale rośnie. Co więcej, firmom coraz mniej zależy na świeżo upieczonych absolwentach uczelni wyższych, którzy mają wygórowane oczekiwania finansowe, a znajomość zagadnień informatycznych mogą potwierdzić wyłącznie na dyplomie. Dzisiaj w pracy chętniej widziane są osoby nawet bez kierunkowego wykształcenia, ale z konkretnymi umiejętnościami i znajomością najnowszych technologii programowania. Jeśli ktoś na poważnie myśli o pracy w branży IT, niewątpliwie powinien pomyśleć o zawodzie programisty. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie.

Ucz się programowania, ale z głową

O tym, że rynek pracy pilnie potrzebuje programistów, wiadomo od dawna. Dlatego kodowania chcą się dzisiaj uczyć i studenci, i osoby po 40-ce, pragnący się przekwalifikować i wreszcie dobrze zarabiać. Większość z nich wybiera samodzielną naukę programowania. Choć jest tania, to jednak wymaga niebywałego samozaparcia i mnóstwa czasu (minimum rok). Tylko część osób ma możliwość skorzystania z profesjonalnych kursów, ponieważ te organizowane są wyłącznie w dużych miastach. Tymczasem kurs jest najlepszą opcją dla tych, którzy chcą szybko i efektywnie opanować podstawy programowania.

Na szczęście od zeszłego roku funkcjonuje już polska platforma, która organizuje takie kursy całkowicie online. Nazywa się Kodilla i proponuje tzw. bootcamp, czyli intensywny, 12-tygodniowy kurs, skupiający się na zdobywaniu praktycznych umiejętności kodowania. Kurs uczy od podstaw HTML, JavaScript i WordPress, czyli najważniejszych systemów i języków, wykorzystywanych dzisiaj przy projektowaniu stron i tworzeniu aplikacji. Nauka opiera się przede wszystkim na wykonywaniu w ciągu tygodnia nawet kilku zadań (czyli kodowaniu) pod kontrolą i opieką doświadczonego Mentora.

Stwórz portfolio, znajdź pracę i … ucz się dalej

Bootcamp jest obecnie najszybszą metodą nauki programowania, która w dodatku przynosi niesamowite efekty. Wspomniany wyżej bootcamp Kodilla w ciągu niecałego roku przeszkolił ponad 200 osób, z których większość już znalazła pracę w IT. Być może dlatego, że po ukończeniu kursu jego uczestnik może się pochwalić nie tylko zaświadczeniem, ale przede wszystkim stworzonymi przez siebie projektami, które najlepiej udowadniają umiejętności.

Platforma Kodilla zresztą aktywnie wspiera swoich kursantów w poszukiwaniu pracy. Choćby przez pomoc w stworzeniu profesjonalnego CV i portfolio. Oczywiście warto pamiętać, że 3 miesiące kursu to dopiero początek nauki kodowania. Po zdobyciu podstawowej wiedzy i praktyki warto jak najszybciej poszukać stażu lub pracy, by przy konkretnych projektach dalej się rozwijać i krok po kroku budować swoją karierę programisty.

 

Comments are closed.

Secured By miniOrange