Co zabrać w góry?

Co zabrać w góry?

Kusi Cię wycieczka górska, ale nie masz pojęcia jak się przygotować i od czego zacząć? A może to Twoja pierwsza eskapada od lat i nie wiesz czy pamiętasz o najważniejszych rzeczach? Spójrz na nasz poradnik i spakuj to co najważniejsze.

Planowanie wycieczki górskiej

Planowanie wycieczki górskiej rozpocznij od zastanowienia się nad czasem jakim dysponujesz i swoją obecną kondycją. Jeśli to Twoja pierwsza wyprawa lub pierwszy wypad od lat, a sport uprawiasz rzadko, to nie forsuj się na początek i wybierz lżejszą trasę.

Do planowania wypadu przyda Ci się papierowa mapa turystyczna. Choć niektórym może wydawać się to przeżytkiem, to jest nieoceniona w trakcie wycieczki górskiej. Nie zajmie dużo miejsca, a przy tym będzie bezcenna, gdy rozładuje Ci się bateria w telefonie. Stanowi też ciekawą rozrywkę i naukę dla młodszych. Poprawne czytanie mapy to nieoceniona umiejętność. Do planowania wyprawy przydadzą Ci się też aplikacje wspomagające wyznaczanie trasy czy jej monitoring. Nie powinny jednak zastępować tradycyjnej mapy.

Przy planowaniu wycieczki w góry bierz również pod uwagę średni czas wędrówki przeliczony na czas rzeczywisty. Pamiętaj, że czas rzeczywisty może się różnić ze względu na Twoją kondycję oraz warunki pogodowe. Bierz również pod uwagę długość dnia przy planowaniu wędrówki.

Co spakować w góry latem?

Ekwipunek górski różni się ze względu na porę roku. Najważniejszym elementem są jednak buty. Powinny być porządne, górskie, idealnie jeśli będą za kostkę. Na proste szlaki latem mogą też przydać się sandały górskie, koniecznie z zakrytymi palcami. Odpuść sobie adidasy i trampki, a tym bardziej klapki. To nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne rozwiązanie. Równie ważne są skarpety. Zamiast niskich stopek wybierz wysokie skarpety wykonane z naturalnego, przewiewnego materiału. Na dłuższą wyprawę możesz zapakować zapasową parę.

Kolejnym elementem górskiego wyposażenia jest plecak. Najlepszy będzie górski, w którym ramiączka są wygodniejsze niż w tradycyjnym. Przyda Ci się również pokrowiec przeciwdeszczowy, który docenisz w czasie załamania pogody. W razie deszczu warto do plecaka wrzucić płaszcz przeciwdeszczowy. Natomiast, by uniknąć oparzeń słonecznych, koniecznie zabierz czapkę oraz krem przeciwsłoneczny. Na wypadek stłuczeń czy innych wypadków weź również ze sobą apteczkę wyposażoną w leki przeciwbólowe, plastry i bandaże oraz środek do dezynfekcji.

Jeśli wybierasz się na przynajmniej kilkugodzinną wyprawę, koniecznie zabierz ze sobą prowiant. Jego wielkość dopasuj do swoich planów, tego czy np. zamierzasz zatrzymać się na obiad, czy suchy prowiant może być wystarczający. Nie zapominaj też o dużej ilości wody. Do górskiego plecaka wrzuć również dokumenty, telefon z zapisanymi numerami do służb ratowniczych i osób bliskich, a także gotówkę. Karty bankomatowe nie wszędzie mogą okazać się przydatne.

Dodatkowym wyposażeniem Twojego górskiego plecaka może być nóż lub scyzoryk, kijki trekkingowe jeśli lubisz przemieszczać się w ten sposób oraz chusta-komin, która jest wielofunkcyjna i nie pozwoli Ci zmarznąć. Jeśli posiadasz takie w swojej garderobie, to zabierz też spodnie górskie. Natomiast w przypadku noclegu w schronisku, nie zapomnij o własnym śpiworze.

Co spakować w góry zimą?

Osoby początkujące powinny rozpoczynać swoje górskie przygody w cieplejszych miesiącach, ponieważ góry zimą mają różne oblicza. Jeśli chcesz się jednak sprawdzić na niezbyt trudnych szlakach również zimą, to koniecznie pamiętaj o zabraniu termosu z ciepłą kawą lub herbatą. Docenisz możliwość wypicia ciepłego napoju, gdy zmarzniesz w trakcie wędrówki.

By dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę energii, weź do plecaka wysokoenergetyczne batony lub czekolady. Nie zajmą dużo miejsca, a dostarczą szybko sporo kalorii. Pamiętaj także o zadbaniu o odpowiednich rękawiczek, które nie będą krępować ruchów, ale równocześnie pozwolą uniknąć odmrożenia. Zabierz również zimowy krem do twarzy, czyli tłusty, z niewielką zawartością wody. Przydadzą Ci się również raki, nawet jeśli wybierasz się w niższe góry oraz specjalne nakładki z kolcami na buty na mniej wymagające szlaki. Zawsze docenisz też czołówkę z zapasem baterii.

Comments are closed.

Secured By miniOrange