Wybieramy klimatyzator

Wybieramy klimatyzator

Dużymi krokami nadchodzi lato, wraz z gorącymi popołudniami. By uniknąć problemów z duchotą upalnych dni, warto pomyśleć o zainwestowaniu nieco środków w instalację klimatyzacji w domu, ale może przede wszystkim w biurze.

Klimatyzatory przenośne i stałe

Wyróżniamy dwa rodzaje klimatyzatorów: przenośne i stałe. Te pierwsze są rozwiązaniem chwilowym, potrafią w dość krótkim czasie przywrócić warunki klimatyczne pomieszczenia do akceptowalnych parametrów. Klimatyzatory przenośne mają tę zaletę, że można ich użyć kiedy i gdzie zachodzi taka potrzeba. Ponadto nie trzeba naruszać ściany budynku czy okiennicy, po prostu uchylamy okno, wypuszczamy rurę wentylacyjną i możemy zacząć pracę klimatyzatora. Niestety takie rozwiązanie nie jest zbyt wydajne, a klimatyzatory przenośne są głośne i łatwo się przegrzewają.

Klimatyzacja split i multisplit

Dlatego częściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatora na stałe wbudowane w oknie, lub zewnętrzną ścianę. Przy okazji rozdziela się klimatyzator na dwie instancje. Na zewnątrz znajduje się głośniej pracujący skraplacz, a wewnątrz parownik. Dzięki temu uzyskuje się bardziej optymalny układ klimatyzatora. Bardziej wymagający klienci potrzebują oddzielnej klimatyzacji w każdym pomieszczeniu. Wówczas montuje się system typu multisplit, o nieco bardziej skomplikowanej technologii montażu.

Jak wybrać klimatyzację?

Wybierając odpowiedni dla siebie klimatyzator, ważne jest wybranie odpowiednich dla siebie funkcji klimatyzatora. Ale również istotna jest tu odpowiednia moc klimatyzatora, aby poradził on sobie z wielkością pomieszczenia.
Fachowcy wskazują, że moc 1 KW klimatyzatora pozwala objąć swym działaniem 10 m2 pomieszczenia. Jednak różnie to wygląda w przypadku rożnych pomieszczeń. Dlatego najlepiej skonsultować się z fachowcem przed wyborem odpowiedniego klimatyzatora. Szczegóły znajdziecie państwo w artykule Podstawy wyboru klimatyzacji

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange